فقر قصه تلخي است كه فقط اهل آن دردش را احساس مي كنند
 درگذشتگان سينما و تلويزيون در سال 88

 نيكو خردمند سيف الله داد پروين اعتصامي و....

سينماي ايران در سال 88، شاهد درگذشت بسياري از هنرمندان لين عرصه بود كه از جمله انان مي توان به بزرگاني همچون سيف الله داد، نيكو خردمند و عباس شباويز اشاره كرد. سال 88 براي سينما و تلويزيون ايران با درگذشت 13 هنرمند بسيار تلخ بود. ابتداي سال 88 با درگذشت يكي از هنرمندان تلويزيوني آغاز شد و خالق تئاتر عروسكي هادي و هدا دار فاني را وداع گفت.

اردشير كشاورزي سوم فروردين در سن 63 سالگي بر اثر سرطان ريه از دنيا رفت.

«هادي و هدي»، «علي‌بابا و چهل دزد بغداد»، «حسني و لوبياي سحرآميز»، «حادثه در شهر عروسكها» و نمايش‌هاي عروسكي ديگر از جمله كارهاي ماندگاري اين هنرمند فقيد كشورمان بود كه از وي برجاي مانده است.  

كشاورزي در عرصه تئاتر حرف هاي بسياري براي گفتن داشت. وي در سالهاي اوليه راه‌اندازي جشنواره بين‌المللي تئاتر عروسكي دبير اين جشنواره شد و به عنوان نويسنده تئاتر عروسكي كانون سفرهاي متعددي به لهستان، چك‌اسلواكي و مسكو داشت.

او همچنين اولين عضو يونيماي جهاني در ايران محسوب مي‌شود.

كشاورزي در طول فعاليت در كانون به عنوان دستيار «دان لافون» در اجراي نمايشهاي مطرح چون«ترب»، «خورشيد خانم»، «علي‌بابا» و «چهل دزد بغداد» حضور داشت و در كارنامه كاري خود كارگرداني مجموعه‌هاي تلويزيوني عروسكي چون «كرم شب تاب»، «بزبزقندي»، «سنجاب آشپز»، «ميشه و نميشه»، «هادي وهدي»، «سرزمين خوشبختي»، «آقاي ارتباطي» دارد.

 

 

ابديت براي پيمان ابدي

درگذشت پيمان ابدي بدلكار حرفه اي سينماي ايران كه از دست اندركاران بدلكاري در سريال كبري 11 نيز محسوب مي شد بر سر فيلمبرداري تله فيلم چشمهاي نامحسوس از جمله اتفاقات تلخ سينماي ايران بود.

او براي خلق صحنه اي كه نمايانگر به آتش كشيده شدن يك اتوبوس و به گفته اش، بدعت گذاري در عرصه جلوه هاي ويژه بود در اين اثر سينمايي از دنيا رفت.

 

هوشمند دومين هنرمند فقيد ارديبهشت

فرخ لقا هوشمند ديگر هنرمندي بود كه در 22 ارديبهشت ماه در سن 72 دار فاني را وداع گفت. این بازیگر قدیمی که سابقه حضور در تئاترهای گیلان را دارد، بیش از 40 سال در سینما و تلویزیون فعالیت کرد. او را در دهه 60 در فیلم‌ها و مجموعه‌های مختلف در نقش مادربزرگ‌های شیرین و بذله‌گو می‌دیدیم. طنزی که در رفتار و بازی هوشمند وجود داشت از این بازیگر شخصیتی دوست داشتنی می‌ساخت.

هوشمند از تئاتر به سینما آمد و از سال 1336 با بازی در فیلم سینمایی "نردبان ترقی" سینما را تجربه کرد. فعالیت در سینما حضور او را در تئاتر کمرنگ کرد. "شب قوزی"، "شکار خاموش"، "افسانه آه"، "مسافران"، "همسر"، "شراره"، "کلاه‌قرمزی و پسرخاله" ،"الو الو من جوجو‌ام" و "سفر" از فیلم‌های این بازیگر است که بیش از 70 فیلم سینمایی در کارنامه دارد.

 

درگذشت پروين سليماني

پروين سليماني بازيگر پيشكسوت سينما و تلويزيون ايران نيز يكي ديگر از هنرمنداني بود كه در 11 خردادماه امسال در سن 87 سالگي دار فاني را وداع گفت.

وي 60 سال در عرصه سينما و تئاتر فعاليت داشته و از جمله آثاري كه به‌عنوان بازيگر در آنها نقش داشته مي‌توان به هنرپيشه، آخرين خون، هدف، حالا چه شود، سفر به خير، آقاي شانس، طالع سعد، ديدار در استانبول، آن سوي آتش، زائر خلف، سمندر، شبح كژدم، بگذار زندگي كنم، سرب، سيمرغ، برهوت، زمان از دست رفته افسانه آه، ابليس، ديگه چه خبر؟، گل ‌ها و گلوله‌ها، گريز، مستاجر، محبوبه ، شب روباه ، سلطان و پنجه در خاك اشاره كرد.

 

 

 

غم بي دادي براي سينماي ايران

سيف الله داد كارگردان و مدير سينمايي كشورمان از ديگر سينماگراني بود كه در سال 88 اهالي اين هنر در كشور را سياه پوش كرد.

اين كارگردان سينما كه مدت ها با بيماري دست و پنجه نرم مي كرد سرانجام در 6 مردادماه در سن 54 سالگي درگذشت.

وي متولد 1334 خرمشهر بود و فارغ‌التحصيل رشته جامعه‌شناسي از دانشگاه شيراز (1358، عضو شوراي بررسي فيلم‌نامه و گروه فيلم شبكه يك سيما (1362) و بخش فرهنگي بنياد سينماي فارابي و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، از موسسان سازمان سينمايي سينافيلم، رييس هيات‌مديره خانه سينما در سال‌هاي 1374 تا 1376 بود.

 

سيف‌الله داد به عنوان معاون امور سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از سال‌هاي 1376 تا 1379 فعال بود.

اين كارگردان سينما فعاليت خود در سينما را با كارگرداني فيلم «زير باران»  1364 آغاز كرد و سپس به ترتيب در فيلم‌هاي «گره» فيلم‌نامه‌نويس، «بازمانده» كارگردان، فيلم‌نامه‌نويس و تدوينگر و «فرزندم بزرگ شده» فيلم‌بردار، «گره» يوسف سيدمهدوي فيلم‌نامه‌نويس و «كاني‌ مانگا» 1365فيلم نامه نويس، بود. او تدوين فيلم‌هاي «بچه‌هاي طلاق» تهمينه ميلاني، «ابليس» احمدرضا درويش، «در مسلخ عشق» كمال تبريزي، «عمليات كركوك» جمال شورجه، «هور در آتش» عزيزالله حميدنژاد را عهده دار بوده و به عنوان مجري طرح با ابراهيم حاتمي‌كيا در فيلم از كرخه تا راين نيز همكاري داشته است.

مهدي اباسلط نويسنده و فيلم‌ساز جوان از ديگر درگذشتگان سينماي ايران بود كه در 20 مردادماه در سن 28 سالگي بر اثر ايست قلبي درگذشت. وي در عرصه ساخت فيلم كوتاه فعاليت هاي بسياري داشت و «خنگ‌آباد» و «مسعود كيميايي عاشق» از جمله اثار وي بود.

 

 

آبان سياه براي سينماي ايران با درگذشت رسام

آبان سال 88 براي سينماي ايران سال خوبي نبود. خبردرگذشت مسعود رسام كارگردان سريال خانه سبز در 10 آبان ماه امسال اهالي سينما و تلويزيون را در غم و اندوه فرو برد.

وي متولد 1336 تهران و فارغ‌التحصيل كارگرداني از مدرسه عالي تلويزيون و سينما (دانشكده صدا و سيما) بود.

وي فعاليت هنري‌اش را از سال 1358 در تلويزيون با تهيه‌كنندگي و كارگرداني فيلم‌هاي كوتاه، تئاتر و سريال آغاز كرد.

از رسام، علاوه بر خانه سبز، سريال‌هاي ماندگاري چون «بزرگ مرد كوچك»، «دريايي‌ها»، «همسران»،«مرواريد سرخ»، «چاق و لاغر» و فيلم‌هاي «سيندرلا» و «علي وغول جنگل» نيز به يادگار مانده ‌است. آخرين اثر وي، سريال «غيرمحرمانه» بود كه آن را براي شبكه تهران ساخت.

محمد رضايي - يكي از تهيه‌كنندگان و كارگردانان سيما - روز چهارشنبه (13 آبان‌ماه) از دنيا رفته است.

 

درگذشت يك تهيه كننده تلويزيون

محمد رضايي تهيه كننده تلويزيون نيز از ديگر متوفيان آبان ماه امسال بود كه در يك سانحه‌ي رانندگي كه بر اثر ريزش ديواره‌ي جاده در نزديكي حرم امام‌زاده داوود (ع) رخ داد، جان‌ به ‌جان‌آفرين تسليم كرد.

وي تهيه كنندگي سريال‌هايي همچون «ما چند نفر» و «اگر بابام زنده بود» و كارگردان برنامه‌هاي «ايران‌زمين» و «روضه‌ي رضوان» را برعهده داشت.

 

درگذشت بازيگر پيشكسوت سينما

محسن آراسته از ديگر هنرمند سينمايي تلويزيوني بود كه در 17 آبان ماه دار فاني را وداع گفت. اين بازيگر پيشكسوت در 117 اثر سينمايي كه اغلب در نقش هاي منفي بود بازي كرد.

 

امير قويدل به ايستگاه پاياني رسيد

درگذشت امير قويدل كارگردان آثاري چون ترن در 19 آبان در سن 62 سالگي درگذشت تا سينماي ايران فقدان بزرگان خود را بيش از بيش احساس كند.

فيلم‌هاي بار هستي، رخساره، بندر مه آلود، گالان، دل نمك، ترن، سردار جنگل، ميرزا كوچك خان، برنج خونين و خونبارش از جمله آثار سينمايي اين كارگردان فقيد سينماي ايران است.  
قويدل دستيار ساموئل خاجيكيان كارگردان فقيد سينماي ايران بوده و كار سينما را با فيلم مرگ در بهاران به كارگرداني وي آغاز كرده است.

 

جمشيد لايق و سفر ابدي

جمشيد لايق بازیگر مشهور تئاتر و تلویزیون كه با بازی ماندگار در سریالهای سلطان و شبان و سربداران در اذهان مخاطبان باقي مانده در 21 آبان امسال در سن 78 سالگی درگذشت.

جمشید لایق، در سال 1310 در یکی از محله های قدیمی تهران متولد شد. او بعد از گرفتن دیپلم ادبی و دیپلم هنرستان هنرپیشگی در سال 1332 با گروه هنر ملی آشنا شد و سال (1334- 1333) دوره ی بازیگری و کارگردانی را زیر نظر یک استاد تئاتر در آمریکا گذراند و در سال 1338 به استخدام اداره ی هنرهای دراماتیک درآمد. او در سال 1353 برای دریافت لیسانس درام شناسی، کارگردانی و بازیگری از دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد. در پی اجراهای داخلی نمایشنامه هایش به خارج از کشور نیز بارها دعوت شد و در کشورهای مختلف با گروه های مختلفی که کار می کرد به هنرنمایی پرداخت. او در کنار بازیگری و کارگردانی به تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی نیز پرداخت و همچنین موفق به کسب درجه دکترای هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گردید.

 

مرگ تهيه كننده فيلم قيصر

عباس شباويز تهيه كننده فيلم قيصر نيز از ديگر متوفيان سال 88 بود كه در سن 80 سالگي درگذشت.

وي فعاليت هنري‌اش را از سال 1328 با بازي در تئاتر آغاز كرد و از سال 36 با مديريت توليد فيلم «مردي كه رنج مي‌برد» وارد سينما شد و دراين حوزه به عنوان مديرتوليد، بازيگر و كارگردان فعاليتش را ادامه داد.

شباويز سال 45 استوديو «آريانا فيلم» را تاسيس كرد كه با پايه‌گذاري‌ اين شركت سنگ‌بناي ساخت فيلم‌هاي متفاوتي در سينماي ايران هم‌چون «قيصر» و «خداحافظ رفيق» را بنا نهاد و شرايط ورود جواناني چون

«مسعود كيميايي»، «عباس كيارستمي» و «امير نادري» را به سينماي ايران فراهم كرد.

 

 

 درگذشت مادربزرگ سينماي ايران

نيكو خردمند بازيگر پيشكسوت سينما و تلويزيون در 26 آبان در 77 سالگي درگذشت تا اينگونه عرصه فرهنگ و هنر ايران يكي از بزرگان خود را از دست بدهد.

نيكو خردمند متولد 1311 در تهران است و فعاليت هنري‌اش را از سال 1337 با گويندگي در راديو آغاز کرد و از سال 1339نيز در دوبله مشغول بوده است.

وي کار بازي در سينما را از سال 1369 با فيلم "پرده آخر" به کارگرداني واروژ کريم مسيحي آغاز کرد که اولين نقش آفريني او در سينما سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم زن در نهمين جشنواره فيلم فجر را برايش به ارمغان آورد.

اين بازيگرهمچنين سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم زن در دوازدهمين جشنواره فيلم فجر را براي فيلم "بازيچه" دريافت کرد و براي فيلم "غزال" نامزد دريافت جايزه بهترين بازيگر نقش دوم زن در چهاردهمين جشنواره فيلم فجر شده است.

نيکو خردمند در سال‌هاي اخير در فيلم‌هاي "پرونده هاوانا"، "کافه ستاره" و" چند مي‌گيري گريه کني" بازي کرد.

وي همچنين با بازي در سريال هاي آواي فاخته و دزدان مادربزرگ در دهه 70، بيش از پيش در ميان مردم شناخته شد. وي در آخرين گفت وگوي خود از عدم رسيدگي به پيشكسوتان انتقاد كرد.

سينماي ايران امسال بسياري از بزرگان خود را از دست داده است اما نكته اي كه در اين ميان مهم به نظر مي رسد رسيدگي به پيشكسوتان عرصه سينما و تلويزيون است. تهيه محلي مشخص براي حضور پيشكسوتان در كنار يكديگر براي تبادل نظر و باخبرشدن از احوال هم، بيمه و حقوق ماهيانه از مهمترين نيازهاي پيشكسوتان است. در اين راستا فعاليت هايي از سوي انجمن بازيگران سينماي ايران و سينماگراني همچون شهره لرستاين انجام شد كه متاسفانه مسكوت ماند و اميد انكه در سال 89 براي اين معضلات راه حلي انديشيده شود.

|+| نوشته شده توسط مرتضي رنجبران در دوشنبه دهم اسفند ۱۳۸۸  |
 
 
بالا